Ekoschematy 2024 – mija termin składania oświadczeń

Dodano: 05.12.2024, 13:00


O jakie oświadczenia chodzi? Kiedy upływa termin na złożenie oświadczenia? Jakich praktyk dotyczą składane do ARiMR dokumenty?
Najpopularniejsze odmiany śliwy o późnej i bardzo późnej porze dojrzewania
Terminy, o których lepiej nie zapominać, w przeciwnym razie można nie otrzymać dopłat z tytułu ekoschematów.

Pod uwagę wchodzą dwie praktyki:

 
  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin
 
  • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo​


Rolnicy, którzy wybrali te ekoschematy muszą wysłać zdjęcie geotagowane lub złożyć stosowne oświadczenie.​ Termin upływa 7 listopada lub 30 listopada 2024 roku, jeśli wystąpiły niekorzystne warunki pogodowe i nie można było zebrać upraw lub zaaplikować nawozów.

- Rolnicy ubiegający się o wsparcie w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe powinni się upewnić, czy dostarczyli do ARiMR niezbędne potwierdzenie. Ważne daty, o których w najbliższym czasie trzeba pamiętać, to 7 i 30 listopada. Rolnicy, którzy wykonali te zabiegi przed złożeniem wniosku, mieli na ich udokumentowanie 14 dni od przesłania deklaracji. Natomiast jeżeli objęte dofinansowaniem prace polowe zostały wykonane później, rolnicy są zobowiązani poinformować o nich w ciągu 14 dni od ich zakończenia (nie później niż 7 listopada) lub do 30 listopada - informuje Agencja.
Oświadczenie o wywiezieniu obornika lub zdjęcie geotagowane
Rolnik, by potwierdzić realizację praktyk wybranych przy ekoschematach  jest zobowiązany przesyłaC do ARiMR:

 
  • zdjęcie geotagowane za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR
  • lub oświadczenie o wykonaniu wymogu

Terminy składania potwierdzeń:

    14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2024 r. lub
    14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2024 r. albo nie później niż do 30 listopada w przypadku gdy rolnik, z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, nie mógł dokonać zbioru upraw lub nawożenia gleby na gruntach ornych na terenie gmin objętych wykazem określonym w programie azotanowym.
Jeżeli rolnik nabył obornik, pomiot ptasi, produkt pofermentacyjny albo nawóz naturalny płynny musi mieć imienny dokument potwierdzający zakup.


Opracowanie AP

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry