Zasiłek, tzw. urlop tacierzyński, dla rolnika, który został ojcem. Na jakich warunkach? Ile wynosi?

Dodano: 10.04.2025, 12:34


Kiedy KRUS przyzna ojcu urlop tacierzyński? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać należny zasiłek? W minionym roku ponad 1000 ojców rolników skorzystało z urlopu tacierzyńskiego (dane Biura Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).
Jakie polskie owoce zasługują na miano superowoców?
O zasiłek macierzyński dla ojca dziecka, potocznie zwany urlopem tacierzyńskim, rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą ubiegać się od kwietnia 2023 roku. Świadczenie przysługuje ojcu, jeżeli matka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego.
O przyznanie zasiłku macierzyńskiego możesz się ubiegać jeżeli podlegasz ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i:
  •  jesteś matką albo ojcem dziecka,
  • przysposobiłeś dziecko w wieku do ukończenia 14 lat, 
  • przyjąłeś na wychowanie dziecko i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postepowania w sprawie jego przysposobienia w wieku do ukończenia 14 lat, 
  • przyjąłeś dziecko w wieku do 7 lat na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a dla dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny – do 10 lat
Zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka w sytuacji, gdy:
  • matka skróci okres pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,
  • matka dziecka zmarła,
  • matka porzuciła dziecko.
Zasiłek macierzyński przysługuje nie wcześniej niż od dnia:
  • porodu,
  • przysposobienia dziecka, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 lat,
  • przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 lat – jeżeli do sądu opiekuńczego został złożony wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat, a dla dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny do 10 lat – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Zasiłek macierzyński wynosi 1.000 zł miesięcznie. Kwotę zasiłku przysługującego za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu i zaokrągla się do 10 groszy w górę. Zasiłek macierzyński nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Uwaga: Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustalane jest od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego będzie złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeśli wniosek zostanie złożony w terminie późniejszym, to prawo do zasiłku macierzyńskiego zostanie ustalone od miesiąca, w którym był złożony  wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia objęcia ubezpieczeniem.
Wniosek musi zostać złożony nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku macierzyńskiego – w przeciwnym razie spotka się z odmową i nie zostanie przyznany.
Wniosek należy złożyć na druku KRUS SR-24B/04/2023 (dostępny na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/krus/formularze-i-wnioski---świadczenia) do jednostki organizacyjnej KRUS lub za pośrednictwem poczty albo pocztą elektroniczną, przez platformę e-PUAP lub eKRUS).


Opracowanie AP

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry